Historia radia
Uwielbiamy go słuchać. Towarzyszy nam w pracy, domu czy w aucie. Radio jest jednym z najbardziej funkcjonalnych wynalazków ludzkości. Jaka jest jego historia? Przyjrzyjmy się jej z bliska. Ciekawi? Zaczynamy!
Radio i jego oficjalni wynalazcy
Wynalazcą radia jest słynny naukowiec Nicola Tesla, co nie jest jednak sprawą zupełnie oczywistą. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych przyznał prawa patentowe naukowcowi już po jego śmierci, w 1943 roku. W związku z tym, powszechnie za twórcę radia uznaje się Guglielmo Marconiego. Wynalazca był jednak na tyle uczciwy, iż oficjalnie stwierdził, że korzystał z wcześniejszych prac Tesli podczas tworzenia radia.
Kluczowe elementy w konstrukcji radia - jak to się zaczęło?
Tesla opracował cewkę wysokonapięciową, która wysyła mocne fale elektromagnetyczne. W 1900 roku naukowiec opracował już zarówno cewkę, jak i odbiornik fal. Jednak konkurencja nigdy nie śpi, a w całym przedsiębiorstwo o kilka dni ubiegł go Guglielmo Marconi. Tesla jednak nie chciał dać za wygraną, twierdząc, że Marconi korzysta z wynalezionej przez niego cewki. Długie procesy i sprawy sądowe doprowadziły biednego Tesle do bankructwa. Ogromnym ciosem było także przyznanie Marconi'emu nagrody Nobla za wynalezienie radia.
Do stawki o tytuł wynalazcy radia włączył się także Aleksander Popow. Jako pierwszy przedstawił przyrząd do rejestracji i wykrywania drgań elektrycznych. Jednak jego głównym zadaniem nie było przesyłanie informacji na odległość, lecz wykrywanie burz nawet w promieniu 30 km.
Pierwsza publiczna próba radia
27 lipca 1896r. ma miejsce instalacja sprzętu nadawczego na dachu Poczty Głównej w Londynie. Odbiornik oddalono o 1km. Marconi osobiście operuje kluczem telegraficznym, a widzowie odczytują przekazywany tekst. Druga próba miała miejsce w 1899r. gdzie sygnał przekazywano przez kanał La Manche.
Rola radia - czy zawsze była taka sama?
Radio jakie znamy obecnie, na samym początku swojego istnienia służyło do przekazywania znaków alfabetu Morse'a. Dopiero później za pośrednictwem radia przekazywano dźwięk. Co więcej, przez bardzo długi czas radio było stacjonarnym urządzeniem. Dopiero w 1993r., a więc śmiało można powiedzieć, że w historii współczesnej, powstało pierwsze internetowe radio, z którego po dziś dzień korzysta ogromna ilość użytkowników.